Muğla'nın Seydikemer ilçesinde , sera içindeki özel bir havuzda üretilen yosunlar , gıda takviyesi olarak 6  ülkeye   ihraç  ediliyor.

haber7
0

İstanbul’da yaşayan avukat İskender Uygunbaş (55) , annesini karaciğer kanserinden kaybettikten sonra babasının da desteğiyle yosun üretmeye karar verdi. Seydikemer ilçesinin Demirler Mahallesi nde 2 ,5 dönüm arazi üzerinde oluşturduğu havuzları sera örtüsüyle kapatan Uygunbaş , yurt dışından temin ettiği yosunların üretimine başladı.

 

Özel laboratuvarı bulunan tesiste aylık 400 kilogram yosun üreten Uygunbaş , elde ettiği gıda takviyelerini Almanya , Hollanda , İngiltere , Azerbaycan , Rusya ve İran’a ihraç etmeyi başardı.

Üniversitelerden bilimsel destek aldığını , Sağlık Bakanlığı onaylı ürünlerinin eczanelerde satılabildiğini belirten Uygunbaş , bitkinin yetiştiği alanda ağır metalin bulunmamasının çok önemli olduğunu söyledi.

Yosunun dünya genelinde kanser , otizm gibi hastalıklara karşı destek veya tedavide kullanıldığını belirten Uygunbaş , “Elimizde tescilli üretim izni olan 4 yosun çeşidi daha var. Bunların içinden alacağımız antioksidanlarla kanserle savaşmayı hedefliyoruz. Dünyada bunu 3 firma yapıyor. İnşallah 4’üncüsü biz olacağız” dedi.

Tesisi büyüterek üretim alanını 10 dönüme çıkarmayı hedeflediğini aktaran Uygunbaş , şu anda elde ettikleri ürünlerden sadece gıda takviyesi ürettiklerini belirtti. Uygunbaş , bu gıda takviyelerinin doktor tavsiyesi üzerine reçeteyle ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 7 =