Ada çayı ,vücudu zararlı toksinlerden arındırarak birçok hastalığa engel olur. Stres altında olan kişilerin düzenli olarak tüketmesi halinde rahatlamalarına yardımcı olurken yaşam kalitesinin arttırır. İşte far

haber7
0

Adaçayı , ballıbabagiller familyasından olan aromatik ve tıbbi bir bitkidir. İstanbul da ilk kez Marmara Adasında yetiştiği için adaçayı denilmiştir. Ege ve Akdeniz yöresinde yaygın olarak acı elma adıyla bilinen bitkidir. Şifaları binlerce yıl önce keşfedilmiş ve tarih boyunca çeşitli hastalıkların tedavi edilmesinde kullanılmıştır. Genel olarak Akdeniz ikliminde yetiştirilen bitki ülkemizin çoğu bölgesinde rahatlıkla yetişebilmektedir. Ülkemizde özellikle Doğa Akdeniz bölgesi adaçayı yetiştiriciliği açısından önemli bir merkezdir. Her akşam düzenli olarak içilen 1 bardak adaçayı hastalıklara karşı kalkan görevi görür. Doğal antibiyotik ve antiviral özelliği ile astım , bronşit gibi hastalıkları tedavi ettiği gibi kan şekerinin düşmesine yardımcı olur. Adaçayının yetiştiği yerlerde haşerelere rastlanmadığı için böceklerden korunmak için de başvurulan bir yöntemdir. 

 

 

ADAÇAYI FAYDALARI

Sağlıktan kozmetik sektörüne kadar birçok farklı konuda faydası olan bitkinin  B9 ve K vitaminlerinin yanında potasyum , magnezyum ve çinko mineralleri vardır. Bir kişi düzenli olarak adaçayı tüketirse sağlığında göreceği değişimler şöyledir:

 

 

- En önemli özelliği bakteri ve parazitlere karşı koruyucu ve bunlardan kaynaklı oluşabilecek ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 5 =