Şu ana kadar 9 kişinin ölümüne neden olan ve ilk kez Çin'de görülen 2019-nCoV virüsü , hızla dünyaya yayılıyor. Türkiye'nin de virüsten etkilenmemesi için ekipler harekete ge&cc

haber7
0

Çin’de ortaya çıkan gizemli virüs 9 kişinin  hayatını  kaybetmesine yol açtı. Bu virüsün yeni bir salgının habercisi olabileceğine dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Özer Akgül , “Türkiye için alarm verici bir durum yok ama solunum yoluyla yayıldığı için Türkiye’de olmaz demek de mümkün değil” dedi.

Şimdiye kadar 9 kişinin  hayatını  kaybetmesine neden olan ve Çin de ortaya çıkan 2019-nCoV adı verilen corona virüs dünyada tehdit oluşturdu. Türkiye’de de virüsten etkilenmemek için İstanbul Havalimanı’ndaki Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. Türkiye de gizemli virüse ilişkin herhangi bir hastanın olmadığını belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da , "Bizde şu an herhangi bir hastanın hatta riskli hastanın olmadığının altını çizmek istiyorum" açıklamasında bulundu.

Ortaya çıkan bu virüsün corona virüs ailesinden olduğunu ve bu aileden 6 virüsün bilindiğini belirten İstanbul Aydın Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Özer Akgül , “Yeni tanımlanan bu virüs ailenin 7’ncisi olarak biliniyor. Daha önce ortaya çıkan SARS ve MERS virüslerinin yakın akrabası diyebiliriz. Diğerleri gibi bunların da  salgın  yapabilme ihtimali var ancak virüsün henüz çok bilinirliği olmadığı için  salgın  öngörüsünde bulunmak çok da mümkün değil” ifadelerini kullandı.

...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 4 =