Yunanistan  ,  Mısır  ve İsrail'in Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon arama çalışmalarının Türkiye'nin katılımı olmadan mümkün olmayacağını belirten uzmanlar , 'Türkiye , EastMed'in geleceğinin anaht

haber7
0

Lefkoşa Üniversitesi profesörü ve Bonn merkezli Friedrich-Ebert Vakfı nın Kıbrıs direktörü Hubert Faustmann , Doğu Akdeniz de enerji kaynakları üzerinde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. 

"TÜRKİYE GERİ ADIM ATMAYACAK"

Türkiye nin Doğu Akdeniz deki sondaj çalışmalarını ulusal bir prestij konusu haline getirdiğini belirten Faustmann , Türkiye nin bölgeden geri adım atmayacağını söyledi. Faustmann , Türkiye ve Libya arasında imzalanan anlaşma nedeniyle  Yunanistan  ,  İsrail  ,  Mısır  ve Fransa nın güçlerini de birleştirdiğini ifade etti.

"KIBRIS GAZI , TÜRKİYE ÜZERİNDEN GEÇMELİ"

Faustmann ,  Yunanistan  ,  Mısır  ve  İsrail  in Doğu Akdeniz de hidrokarbon arama çalışmalarının Ankara nın katılımı olmadan mümkün olmayacağını söyledi. Faustmann , "Boru hattı hiçbir zaman inşa edilmeyecektir. Kıbrıs gazının ekonomik olarak en uygun şekilde ihraç edilmesi Türkiye üzerinden gerçekleşebilir" dedi.

"EASTMED İN ANAHTARI TÜRKİYE DE"

Türkiye nin Akdeniz de donanma ve hava kuvvetleri bakımından çok güçlü olduğunu belirten Enerji analisti Cyril Widdershoven , "Türkiye , EastMed in geleceğinin anahtarını  elinde  tutuyor" ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 8 =