İş  dünyasında  en  çok  aranan beceriler teknoloji alanındaki gelişmelere bağlı olarak değişiyor. Bunları önceden görüp hareke geçmek istihdam alanındaki şansın artmasını sağlayacaktır.

haber7
0

Zaman içinde çok yavaş değişen teknik olmayan , sosyal becerilerin tersine işletmelerin istediği teknik beceriler hızlı bir değişim gösterebiliyor.

İş dünyasındaki kişilerin kendi aralarında iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan profesyonel sosyal paylaşım platformu LinkedIn bu konuda fikir edinmek için bakılacak yerlerden biri.

LinkedIn verilerine göre , geçen  yıl  en fazla talep gören teknik beceriler arasında bulut bilgi-işlem , yapay zeka ve analitik muhakeme başı çekiyordu.

Bu  yıl  da aynı beceriler listede yer alıyor , ama 2020 de en fazla talep görecek teknik beceriler arasında liste başına daha önce listeye hiç girmemiş olan blok zinciri (blockchain) teknolojisi ile ilgili beceriler geçti.

BLOK ZİNCİRİ NEDİR?

Blok zinciri (blockchain) bloklar adı verilen ve sürekli büyüyen bir kayıt sistemi olarak tarif edilebilir. Şifreleme (kriptografi) yoluyla bu bloklar güvenli hale getirilir ve birbirine bağlanır.

Dijital muhasebe defteri olarak da tanımlanabilecek bu teknoloji ilk olarak on  yıl  kadar önce kripto paralarla bağlantılı olarak gündeme gelmişti.

Bugün ise kullanım alanları finansal hizmetlerin yanı sıra , yasal hizmetler , enerji , sağlık , tarım ve perakende ticarete kadar genişlemiş durumda.

2020 de en fazla ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 1 =