Bu yıl 50’ncisi düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nun gündemi küçülen küresel ticarete çözüm bulma arayışı. Dünya Bankası’nın ‘Küresel Ekonomik Beklentiler’

haber7
0

Dünya Ekonomik Forumu nun (WEF) bu yılki zirvesi İsviçre nin  Davos  kasabasında "Uyumlu ve sürdürülebilir bir dünyanın tarafları" temasıyla başladı. Bu yıl 50 ncisi düzenlenecek  Davos  Zirvesi nde 117 ülkeden 3 bin iş insanı , siyasetçi , akademisyen ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi yer alıyor.  Davos  ta pek çok ülke devlet başkanı ve başbakan düzeyinde temsil ediliyor.

REKABETİN ETKİSİ HİSSEDİLİYOR

Ticaret savaşlarının etkisinin hala hissedildiği , dünya ticaretinin küçüldüğü bir ortamda  Davos  bu yıl uyumlu bir ticareti tekrar mümkün kılmanın yolları aranacak. Öte yandan , ABD başta olmak üzere birçok sanayileşmiş ülkenin küresel ısınma önlemlerine karşı çekimser ve ağır kanlı tavırları nedeniyle zirveye bu yıl iklim değişikliği damgasını vuracak.

Bu nedenle ,  Davos  toplantılarında öne çıkan başlıklar da dünya ekonomisinin içinde bulunduğu zorlukları özetler nitelikte. Dev organizasyonda , "Sağlıklı gelecekler" , "Gezegen nasıl kurtulur" , "Jeopolitiğin ötesinde" , "Adil ekonomiler" , "İyilik için teknoloji" , "Daha iyi iş" , "Toplumun ve çalışmanın geleceği" temalarında 400 e yakın açık ve kapalı oturum gerçekleştirilecek.

KÜRESEL TİCARET YÜZDE 1 ,4’E GERİLEDİ

Zirvenin öncesinde Dünya ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 5 =