Filistin  yönetimi , İsrailli liderler tarafından yapılan "Ürdün Vadisi'ni  ilhak  etme" açıklamalarının barış ve istikrarı tehdit ettiğini belirtti.

haber7
0

Filistin yönetimi tarafından yapılan yazılı açıklamada ,  İsrail  Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz ın Ürdün  Vadisi  ni  ilhak  etme vaatlerine  tepki  gösterildi.

Açıklamada , İsrailli liderlerin vaatlerinin barış sürecinin üzerine bina edildiği temelleri yıktığı , bölgeyi yeni ve tehlikeli bir çatışma ile istikrarsızlık dönemine soktuğu ifade edildi.

İsrailli yetkililerin yaptıkları açıklamaların , Filistin-İsrail arasında imzalanan anlaşmalar da dahil olmak üzere tüm ilişkiler üzerinde doğuracağı olumsuz sonuçlara karşı uyarıda bulunulan açıklamada , uluslararası topluma da  İsrail  in bu politikalarına karşı durma çağrısı yapıldı.

Dün partisinin kurmaylarıyla Batı Şeria daki Ürdün  Vadisi  ne giden Gantz , 2 Mart taki seçimleri kazanması halinde  Filistin  toprağı olan bölgeyi  İsrail  e  ilhak  edeceğini söylemişti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da 17 Eylül 2019 da yapılan seçimler öncesi Ürdün  Vadisi  ve Batı Şeria daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin  İsrail  e ilhakını vadetmişti.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: #7F7F7F;} KAYNAK: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 8 =