Birleşmiş Milletler (BM)  Genel   Sekreteri  Antonio  Guterres  , Libya'da taraflara ateşkese bağlı kalmaları çağrısında bulunarak , ateşkesin siyasi bir sürece dönüşmesi gerektiğini söyledi.

haber7
0

Guterres , BM Güvenlik Konseyi ni kapalı oturumda Berlin deki  Libya  Konferansı hakkında bilgilendirdikten sonra , gazetecilere açıklamalarda bulundu. 

Libya Konferansı nın büyük bir adım ancak daha sadece bir başlangıç olduğuna dikkati çeken  Guterres  ,  Libya  da siyasi yaşamın normalleşmesine olanak sağlayacak ve reform sürecini yönetecek bir siyasi forum kurulacağını , bu forumda yer alacak birtakım isimlerden bahsedildiğine ve bu isimlerden bazılarının ise tarafların onayıyla BM tarafından seçileceğini anlattı. 

Guterres , Önümüzde uzun bir yol var. Bazı ihlaller yaşansa da büyük değil , ateşkes işliyor. Ateşkesten gerçek bir siyasi sürece geçmemiz gerek ve henüz orada değiliz. dedi.

 BM Güvenlik Konseyi nin , uluslararası toplumun ve taraflar üzerinde nüfuzu bulunan ülkelerin ateşkes ile belirlenen yol haritasının uygulanması için  Libya  daki taraflara baskıyı sürdürmesinin gerekli olduğunu belirten  Guterres  ,  Libya  ya yönelik silah ambargosu ihlallerinin ise kabul edilemez olduğunu bildirdi.

GUTERRES  ten  LİBYA YA ÇAĞRI

Guterres , BM nezdindeki meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac ve ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter e Berlin Zirvesi nin sonuçlarını kabul etme ve  Libya  da birlik ve barış sağlanması için ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 6 =