1912’de bir buz dağına çarparak batan lüks yolcu gemisi Titanik'in  enkazı  , İngiltere ve ABD arasında imzalanan anlaşmayla korunacak.

haber7
0

İngiltere Ulaştırma Bakanlığının açıklamasına göre , İngiltere nin 2003 te imzaladığı anlaşma , ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo nun 2019 sonunda onayının ardından yürürlüğe girdi.

 

Anlaşma , İngiliz ve Amerikan hükümetlerine enkaza girme veya enkazdaki objeleri çıkarma ruhsatlarını kabul veya reddetme yetkisi tanıyor.

İngiltere Denizcilik Bakanı Nusrat Ghani , yaptığı açıklamada , "Enkazı korumak için ABD yle yapılan bu önemli anlaşma , bin 500 den fazla kişinin ebedi istirahatgahının hassasiyet ve saygıyla muamele göreceği anlamına geliyor." ifadesini kullandı.

 

Ghani , İngiltere nin enkaza daha fazla koruma sağlamak için diğer Kuzey Atlantik devletleri ile yakın iş birliği içinde çalışacağını da belirtti.

Titanik , 1912 de İngiltere nin Southampton kentinden ABD nin New York kentine yaptığı ilk seferinde buz dağına çarparak batmıştı.

Kazada , bin 514 kişi hayatını kaybederken , geminin  enkazı  1985 yılında uluslararası sularda bulunmuş ancak koruma altına alınmamıştı.

.yedigundem-title { font-size:20px !important;border-top: solid 1px rgba display: block; padding-top: 20px; ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 1 =