Kolombiya'da Devlet Başkanı Ivan Duque ve hükümet karşıtı protestolar  yeniden  başlayarak ülkede genel grev ilan edildi. Birçok şehirde  halk  sokaklara dökülürken bazı şehirlerde protestocular ile polis ara

haber7
0

Kolombiya da Devlet Başkanı Ivan Duque ve hükümetinin politikaları protesto ediliyor. Ülke çapında genel grev ilan edilirken , birçok şehirde  halk  sokaklara döküldü. 21-E (21 Ocak) adı verilen protesto gösteri günü  Kolombiya  da 2020 yılının ilk grev ve protesto günü olarak ifade ediliyor. Grev Komitesi üyeleri , hükümet ile diyaloglarından cevap alamadıkları için sokağa indiklerini açıkladı. Cali , Barranquilla , Bucaramanga ve Medellin de başlayan yürüyüşlerde bazı yolların kapatıldığı bildirildi.

Ayrıca 2020 yılının ilk gününden bu yana 20 den fazla yerli liderin öldürülmesi üzerine yerli gruplar da gösterilere katılma kararı aldı.  Kolombiya  nın yerli halklarını temsil eden Ulusal Yerli Örgütü (ONIC) tarafından yapılan açıklamada , "Tüm vatandaşları çağırıyoruz. Tüm ülke için hepimiz dışarı çıkıp ömür boyu daha iyi yaşam hakkımızı isteyelim. Sosyal haklarımız savunalım" ifadeleri kullanıldı.

Başkent Bogota da hükümet karşı protestolar için Plaza de Bolivar a kadar yapılacak yürüyüşün yerel saatle 17.00 de başlayacağı duyuruldu. Erken saatlerden itibaren yollar öğrenciler tarafından kapatılmaya başlandı. Bazı protestocular ile polis arasında da çatışma yaşandı.

3 KİŞİ TUTUKLANDI

Hükümet Sekreteri Luis Ernesto Gomez sosyal medya hesabından ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 8 =