ABD'nin Washington eyaletinde bir kişide Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve zatürreye benzetilen "gizemli" hastalığa neden olan koronavirüsü tespit edildi.

haber7
0

ABD medyasında yer alan haberlere göre , Çin ziyaretinin ardından hastalanan ve Washington da tedavi altına alınan kişinin , Vuhan da görülen koronavirüsünün aynısını taşıdığı belirtildi.

Durumu ağır olduğu ifade edilen kişinin kimliği açıklanmadı. Yeni koronavirüsten kaynaklanan salgında şimdiye kadar 6 kişi hayatını kaybetti.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu , koronavirüsün dün 77 kişide teşhis edildiğini , ülke genelinde vaka sayısının 291 e çıktığını bildirmişti.

Yeni vakaların 72 sinin Hubey eyaletinde , 2 sinin Şanghay da , 3 ünün de Pekin de görüldüğü belirtilmişti.

Virüs , Çin de 25 Ocak itibarıyla başlayacak Çin Yeni Yılı (Bahar Bayramı) dolayısıyla tatillerini memleketlerinde geçirmek isteyen milyonlarca kişi açısından da risk oluşturuyor.

ÇİN DE GİZEMLİ SALGIN

Söz konusu salgın , 2002 ve 2003 te yüzlerce kişinin ölümüne yol açan şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS) salgınını hatırlattığından ülkede endişeye yol açmıştı.

Çinli yetkililer ,  gizemli  hastalığa ilişkin yapılan ilk incelemelerin , hastalığın SARS , Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) , influenza , kuş gribi ve adenovirus olmadığını gösterdiğini ifade etmişti.

Hong Konglu uzmanlar , virüsün genetik yapısının SARS ile yüzde 80 ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 5 =