Etiketler:

İsrail'de geçen yıl 17 Eylül'de yapılan seçimlerin galibi Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz , işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Ürdün Vadisi'ni ilhak etme vaadinde bulundu.

haber7
0

Partisinin kurmaylarıyla Batı Şeria daki Ürdün Vadisi ne giden Gantz , 2 Mart taki seçimleri kazanması halinde Filistin toprağı olan bölgeyi  İsrail  e ilhak edeceğini söyledi.

 

 

Gelecekte yaşanabilecek herhangi bir senaryoda Ürdün Vadisi nin  İsrail  in "doğudaki savunma kalkanı" olduğunu öne süren Gantz , "Burayı (Ürdün Vadisi)  İsrail  in ayrılmaz bir parçası olarak görüyoruz ve seçimin ardından Ürdün Vadisi ni egemenlik altına almak için çalışacağız. Bunu uluslararası toplumla koordineli olarak yapacağız." dedi.

Uzmanlar , Gantz ın bu vaadini  İsrail  de giderek artan sağ seçmenin oyunu alma girişimi olarak yorumluyor.

 

 

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da 17 Eylül 2019 da yapılan seçimler öncesi Ürdün Vadisi ve Batı Şeria daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin  İsrail  e ilhakını vadetmişti.

YAKINDA AÇIKLANACAĞINI DÜŞÜNÜYOR

Mavi-Beyaz İttifakı lideri Gantz açıklamasında ayrıca , İsrail-Filistin sorununa "çözüm bulmak" amacıyla ABD Başkanı Donald Trump yönetimince hazırlanan ve "Yüzyılın Anlaşması" olarak isimlendirilen plana da değindi.

Daha önce Trump yönetimine Yüzyılın Anlaşması planını  İsrail  deki 2 Mart seçimlerinden önce açıklamama çağrısında bulunan Gantz , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 7 =