Japonya Başbakanı Şinzo  Abe  , Asya'da giderek artan güvenlik kaygılarının komşu ülkelerle diplomasiyi gerekli kıldığını belirterek ,  Güney  Kore'yi Japonya'nın en  önemli  komşusu olarak niteledi.

haber7
0

Japonya Başbakanı Şinzo  Abe  , dün başlayan yeni meclis döneminin açılışında dış politikaya dair açıklamalarda bulundu. Konuşmasında Güney Kore-Japonya ilişkilerine değinen  Abe  , Kuzeydoğu Asya da giderek artan güvenlik kaygılarının , komşu ülkelerle yürütülen diplomasiyi daha da gerekli kıldığını vurgulayarak , "Güney  Kore  , Japonya nın temel değerleri ve stratejik çıkarları paylaştığı en önemli komşusudur" ifadelerini kullandı.  Abe  , Güney  Kore  nin Japonya ile gelecek odaklı ilişkiler kurması için çaba sarf edilmesini umduğunu da sözlerine ekledi.

KARŞILIKLI MESAJLAR

Abe nin Güney  Kore  ye yönelik olumlu mesajları , Güney  Kore  Devlet Başkanı Moon Jae-in in geçen hafta Japonya ile ilgili yaptığı açıklamanın ardından geldi. İki ülkenin savaş dönemi uygulamalarına yönelik ihtilaflarının çözümü için diyalog çağrısı yapan Moon , Japonya dan "en yakın komşumuz" olarak bahsederken ,  Abe  ise geçtiğimiz Ekim ayında yaptığı meclis konuşmasında , Güney  Kore  yi "önemli komşu" olarak nitelemişti. Geçtiğimiz ay Çin de bir araya gelen ikili , ilişkileri iyileştirmenin önemini vurgulamıştı.

 

 

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 5 =