Huawei'in Mali İşler Direktörü (CFO) Mıng Vancou’nun ABD’ye  iade  sürecinin ele alınacağı ve bu hafta boyunca sürmesi beklenen duruşmalar serisi Vancouver'da başladı

haber7
0

Kanada ile Çin arasında gerilime neden olan Huawei yöneticisi  Vancou   nun   ABD  ye iadesiyle ilgili süreçte son aşamaya gelindi.

Kanada’nın Vancouver kentindeki British Columbia Yüksek Mahkemesinde başlayan duruşmalar serisinin cuma gününe kadar devam etmesi bekleniyor.

Duruşmalar sonunda Vancou’nun ABD’ye  iade  edilip edilmeyeceğine , British Columbia Yüksek Mahkemesi Hakimi Heather Holmes karar verecek. AA nın haberine göre;  Vancou   nun   ABD  ye iadesine karar verilmesi halinde bu konunun  ABD  ile Çin arasında yeni bir soruna dönüşeceği belirtiliyor.

KANADA-ÇİN ÖZEL KOMİTESİ TOPLANDI

Öte yandan Kanada ile Çin arasında son 1 yıldır artan sorunlar ve bunların çözüm önerilerinin ele alınacağı Kanada-Çin Özel Komitesi , Kanada’nın başkenti Ottawa’da toplandı.

Kanada-Çin Özel Komite toplantısının , Vancou’nun mahkemesi ile aynı gün çalışmalarına başlaması , Kanada basınında değişik yorumlara neden oldu.

Varılan mutabakatla , iki ülke parlamenterlerinden kurulan komiteye , lüzumu halinde Kanada Başbakanı Justin Trudeau , Dışişleri Bakanı Francois-Philippe Champagne , Kamu Güvenliği Bakanı Bill Blair ve Kanada nın Çin Büyükelçisi Dominic Barton da katılacak.

Komiteye Çin kanadından kimlerin katıldığı bildirilmezken , çalışmalarına gün boyu devam edecek olan ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 8 =