Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez , Sinop'ta yapılması planlanan  nükleer  güç santraline ilişkin hazırlanan fizibilite çalışmasının takvim ve fiyat yönünden tatmin edici olmadığını belirte

haber7
0

Dönmez , Türkiye enerji piyasasında yaşanan son gelişmelere ve projelere ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

 

 

Akkuyu Nükleer Güç  santrali  nde (NGS) ikinci ünitenin inşaat lisansının 2019 Ağustos ta verildiğini hatırlatan Dönmez , yakın zamanda bu ünitede inşaata başlanmasının öngörüldüğünü söyledi.

Dönmez , üçüncü üniteye ait inşaat lisansı başvurusunun proje şirketi tarafından geçen yıl yapıldığını anımsatarak , ilk beton öncesi temel çalışmalarına imkan veren "Sınırlı Çalışma İzni" için Nükleer Düzenleme Kurumunun değerlendirme sürecinin devam ettiğinin altını çizdi.

 

 

Sinop ta yapılması planlanan nükleer santralin inşası için Japonya nın artık gündemlerinde bulunmadığına değinen Dönmez , "Mitsubishi Heavy Industries , Ltd. tarafından hazırlanan fizibilite çalışmasının Bakanlığımızı takvim ve fiyat yönünden tatmin etmediği Japon tarafına bildirildi. Japon tarafıyla bu konudaki iş birliğimize devam etmeme konusunda mutabık kalındı. Sinop’ta  başka  bir tedarikçi ile de nükleer santralin yapımı söz konusu olabilir." değerlendirmesinde bulundu.

RUSYA İLE FİYAT GÖRÜŞMELERİ SÜRÜYOR

Resmi açılış töreni 8 Ocak ta yapılan TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı nın devreye alınmasıyla BOTAŞ ve ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 4 =