Son dakika:  dakika  haberleri">ABD  Dışişleri Bakanı Mike Pompeo , Berlin'deki  Libya  Konferansı'nda ortaya çıkan atmosferden ümitli olduğunu belirterek , "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın , Başkan Putin'in , samimi taahhütleri oldu.

haber7
0

Almanya nın başkenti Berlin de düzenlenen  Libya  Konferansı na katılan Pompeo , bu ülkeden dönüşünde uçakta basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Konferansta kapsamlı bir ateşkese doğru önemli mesafe kat edildiğini bildiren Pompeo , "Hala yapılacak çok iş var. Karmaşık bir savaş alanı fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan ın , Başkan Putin in , Başbakan Merkel in ve BM Özel Temsilcisi Selame nin samimi taahhütleri oldu. Riskleri azaltıp ateşkesi hayata geçireceklerini dile getirdiler." dedi.

"Artık daha az şiddet olacağı konusunda ümitliyim"

Pompeo , süreci yakından takip etmeyi sürdüreceklerini belirterek , "Artık daha az şiddet olacağı konusunda ümitliyim." ifadesini kullandı. Pompeo , ilgili tüm tarafların  Libya  bağlamındaki silah ambargosuna uymalarını beklediğini dile getirdi.

 

 

BM  Libya  Özel Temsilcisi Gassan Selame nin ülkedeki taraflarla görüşmelerine devam edeceğini vurgulayan Pompeo , bugün düne göre daha pozitif bir noktada olduklarını söyledi.

ABD nin  Libya  daki pozisyonunu "Amerika nın  Libya  da terörle mücadele bağlamında çıkarları var. Ayrıca  Libya  da önemli enerji fırsatları mevcut." sözleriyle özetleyen Pompeo ,  Libya  da siyasi bir çözüm için diplomatik çabalarını sürdürecekleri mesajını verdi.

Libya da kalıcı ateşkes ve siyasi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 9 =