ABD'de yaşayan Türkler , 1982 yılında Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan'ı katleden  terörist  Hampig Sasunyan'ın şartlı tahliyesi konusunda son kararı verecek olan Kaliforniya Valisi Gevin Newsom'a kararı durdurma

haber7
0

Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi , söz konusu kararın Kaliforniya Valisi Newsom tarafından durdurulması için imza kampanyası başlattı.

İmza kampanyasına  ABD  genelindeki Türkler katılırken , Kaliforniya eyaletinde yaşayan Türklerin valiye mektup yazarak kararla ilgili taleplerini dile getirdikleri belirtildi.

27 Aralık 2019 da yapılan duruşmada şartlı tahliyesine karar verilen  Sasunyan  ın serbest kalmasıyla ilgili son kararı verme yetkisi Kaliforniya Valisine ait bulunuyor.

SASUNYAN A ŞARTLI TAHLİYE KARARI

Başkonsolos Arıkan ı katleden terörist  Sasunyan  ın 27 Aralık 2019 da görüşen duruşmada şartlı tahliye talebi kabul edilmişti.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada , Başkonsolos Arıkan ı hain bir saldırıyla katleden terörist  Sasunyan  ın şartlı tahliye talebinin kabul edilmesi kınanmıştı.

Türkiye nin tüm girişimlerine rağmen 27 Aralık ta Kaliforniya da gerçekleştirilen duruşmada söz konusu talebin kabul edildiğinin üzüntüyle öğrenildiği belirtilen açıklamada , "Kaliforniya Valisinin onayına tabi ve temyize açık bulunan bu kararı kuvvetle kınıyor ve reddediyoruz." ifadesi kullanılmıştı.

Açıklamada , "Görevi başında şehit edilen diplomatımızın katilinin salıverilmesinin önünü açan bu karar , evrensel hukuk ilkeleri ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 5 =