Tebbun , Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen  Libya  konferansında yaptığı konuşmada , Cezayir'in  Libya  krizinin tüm taraflarına eşit mesafede kalacağı ve aralarındaki görüş ayrılıklarının giderilmesi

haber7
0

"Cezayir , Libyalı taraflar arasındaki diyalog sürecine ev  sahipliği   yapmaya  hazırdır." ifadesini kullanan Tebbun , konferansa katılanlara , ateşkesin sağlanması için bir yol haritası belirlenmesi ve taraflara silah ambargosuna bağlı kalınması çağrısında bulundu.

Tebbun , konferans kapsamında bir araya geldiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile  Libya  krizini görüştü.

Cezayir de son 1 yıldır yaşanan halk hareketleri sonucunda eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Butaflika istifa etmiş ardından Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılmış ve Abdulmecid Tebbun kısa süre önce ülkenin başına geçmişti.

Cezayir ,  Libya  krizinin çözümüne dönük olarak diplomatik mekanizmaları harekete geçirerek  Libya  nın meşru yönetimi Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanı Faiz es-Serrac , Tobruk tan temsilciler heyeti ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu nun yanı sıra Mısır ve İtalya dışişleri bakanlarıyla sıkı temaslarda bulundu.

Cezayir , 2015 te de Fas taki Suhayrat Antlaşması öncesinde  Libya  daki taraflar arasında yoğun arabuluculuk rolü üstlenmiş ve başarılı olmuştu.

Yedi Gündem Abone Ol

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 3 =