Rusya Dışişleri Bakanı Sergey  Lavrov  , Libya konulu Berlin Konferansı çok yararlı olsa da Libya’daki taraflar arasında kararlı ve  Ciddi  bir diyaloğun  henüz  sağlanamadığını söyledi.

haber7
0

Lavrov , Almanya’nın başkenti Berlin’deki konferansın ardından Rus basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

 

 

Konferansa uzun süre hazırlık yapıldığını anlatan  Lavrov  , konferansın sonucunda Libya krizinin üstesinden gelmek için öneriler içeren oldukça ayrıntılı bir belge üzerinde anlaşmaya varıldığını dile getirdi.  

Rusya’nın en başından beri söz konusu organizasyon için çaba gösterdiğine dikkati çeken  Lavrov  , kendilerinin ısrarıyla Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter ve Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UHM) Başbakanı Fayiz es-Serrac’ın konferansa davet edildiğini savundu.

 

 

Lavrov , yine kendilerinin ısrarıyla Libya’nın komşularının da konferansa dahil olduğunu ve katılımcı sayısının arttığını ifade etti.

Berlin Konferansı nın bildirgesinde Libya krizini askeri çözümle değil , dışarıdan müdahale olmaksızın Libya’nın kendisinin çözmesi gerektiğiyle ilgili maddenin de yer alması konusunda ısrar ettiklerini söyleyen  Lavrov  , Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Libyalıların düşüncesini hesaba katarak belgeyi ele alacaklarını anlattı.

Rusya’nın konferansın sonucunu takdir ettiğini ancak çatışmanın tarafları arasında yaklaşımlardaki farklılıkların sürdüğüne dikkati çeken  Lavrov  , "Genel olarak konferansı çok yararlı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 7 =