Avrupa Birliği (AB) , Türkiye'ye yönelik katılım öncesi mali yardım (IPA)  fonlarında  daha fazla  kesinti  yapılacağı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

haber7
0

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell in ofisinden , Türkiye ye yönelik IPA fonları hakkındaki haberlere ilişkin açıklama yapıldı.

 

Borrell in Avrupa Parlamentosuna (AP) Türkiye ye sağlanan IPA fonlarının daha fazla kesintiye uğrayacağı iddia edilen mektup göndermediği belirtilen açıklamada , "AB bütçe yetkililerinin Türkiye nin katılım öncesi mali yardım fonlarına ilişkin  yeni  ya da güncel bir kararı bulunmuyor." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada , söz konusu  kesinti  kararlarının geçen sene alındığı ve açıklandığı anımsatılarak , "Parlamentoda yöneltilen güncel soruya ilişkin verilen cevabı Libya Konferansı ya da yakın dönemdeki gelişmelerle bağlantılı kılan basındaki haberler tamamen yanlış ve yanıltıcıdır." değerlendirmesine yer verildi.

 

Türkiye ye IPA fonlarındaki kesintinin 2017 de başladığı vurgulanan açıklamada , fonlar hakkında son kararın 15 Ekim de AB Dış İlişkiler Konseyi tarafından alındığı belirtildi.

Dün ,  Alman  medyası kaynaklı haberlerde Türkiye ye sağlanacak IPA fonlarının yüzde 75 kesileceği iddiaları yer almıştı. 

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 6 =