Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcısı ve  Dışişleri   Bakanı  Kudret  Özersay  , KKTC'nin Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına (TPAO) verdiği tüm lisans alanlarında kazı yapılacağını belirterek &qu

haber7
0

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcısı ve  Dışişleri   Bakanı  Kudret Özersay ,  Yavuz   sondaj  gemisinin  KKTC  tarafından verilen lisanla Ada nın güneyinde yer alan "G" ruhsat sahası içerisinde kazıya başlamasıyla ilgili Türk Ajansı Kıbrıs a (TAK) açıklamalarda bulundu.

KKTC nin bu adımı atacağını aylar öncesinden duyurduğunu anımsatan Özersay , "KKTC olarak geçmişte TPAO ya verdiğimiz tüm lisans alanlarında tabii ki kazı yapacağız. Bu lisansları laf olsun diye vermedik , bahse konu alanlar içerisinde Kıbrıs Türk halkının da hakkı olduğunu kimse inkar etmiyor , edemiyor. O halde nasıl ki Kıbrıs Rum tarafı şirketlere verdiği lisans ile kazı yaptırıyorsa biz de bir şirket olan TPAO ya verdiğimiz lisanslar kanalıyla kazı yaptıracağız." diye konuştu. 

Özersay , Doğu Akdeniz de en erken zamanda doğal gaz konusunda ilgili bütün tarafların iş birliği yapmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

"Çözüm önce iş birliğinden geçer"

Bölgede barış ve istikrar için tüm ilgili tarafların Kıbrıs ta çözümü beklemeksizin bir araya gelmesi gerektiğini kaydeden Özersay , "Son iki yıldır söylediğimiz üzere çözüm , çözümden önce iş birliği yapılmasından geçer." ifadelerini kullandı. 

Bakan Özersay , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 2 =