Libya  Ulusal Mutabakat Hükümeti  Başbakanı  Fayiz es-Serrac , Libya'nın doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter'in saldırılara devam etmesi durumunda siviller için uluslararası koruma gücü

haber7
0

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti  Başbakanı  Fayiz es-Serrac , Almanya nın başkenti Berlin de düzenlenecek  Libya  Konferansı öncesinde Alman Welt am Sonntag gazetesine açıklamalarda bulundu.

 

Trablus ta ocak ayı başında askeri akademiye yönelik saldırıda 35 öğrencinin hayatını kaybettiğine vurgu yapan Serrac , geçen yaz bir mülteci kampına düzenlenen saldırıda da yaklaşık 50 kişinin öldürüldüğünü hatırlattı.

"Hafter in saldırılarına devam etmesi halinde uluslararası toplumun  Libya  daki sivil halkı korumak için koruma gücü dahil harekete geçmesi gerekir" ifadesini kullanan  Serrac  , koruma gücünün , hükümeti değil , 9 aydan beri bombardıman altındaki sivil halkı korumak için görevlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

 

Serrac , koruma gücünün Birleşmiş Milletler altında hareket etmesinin doğru olacağını belirterek , bu güce Avrupa Birliği (AB) , Afrika Birliği veya Arap Ligi nin katılıp katılmayacağına uzmanlar tarafından karar verilmesini istedi.

Libya ihtilafında AB nin şimdiye kadar "mütevazı" bir rol oynadığına dikkati çeken Serrac , ülkesinin AB deki bazı ülkelerle komşuluk , özel ilişki ve ortak çıkarlarına rağmen AB nin  Libya  daki sınamalar karşısında gereğini yapmadığını kaydetti.

Sarrac , "Biz AB den Hafter in saldırına karşı durmasını ve  Libya  daki ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 3 =