Kanada  Savunma Bakanı Harjit Sajjan , yabancı askerlerin Irak'tan çekilme kararlarının kesinleştiğinde  Kanada   askerlerini  Irak'tan çekeceklerini açıkladı.

haber7
0

Ulusal Savunma Bakanı Harjit Sajjan , NATO misyonları kapsamında Orta Doğu da görev yapan  Kanada   askerlerini  ziyaret etti.

 

 

Ziyaret sonrası açıklama yapan Bakan Sajjan , "Eğer  Irak  Parlamentosu resmi olarak yabancı birliklerden ülkeyi terk etmelerini isterse  Kanada  güçlerini geri çekecek. Biz nihayetinde  Irak  hükümetinin isteği üzerine buradayız. Nihayetinde de bu onların kararı olacak. Bizim bu görevler için bir meclis kararı sürecimiz olduğu gibi , onların da var." diye konuştu.  

Kanada nın  Irak  ta iki ayrı NATO misyonu kapsamında 500 ün üzerinde askeri bulunuyor.  Irak  polisi , güvenlik güçleri ve silahlı kuvvetlerine eğitim veren Kanadalı askerler , DEAŞ karşıtı koalisyonda da görev yapıyor.

 

 

Irak Meclisi , Kasım Süleymani nin öldürülmesinin ardından bu ay başında yapılan olağanüstü oturumda , oy çokluğuyla ABD ve diğer yabancı ülkelere ait askeri güçlerin ülkeden çıkarılması kararı almıştı. Meclisten yapılan açıklamada , kararın uygulanmasına dair yükümlülüğün de hükümette olduğu belirtilmişti.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: #7F7F7F;} KAYNAK: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 3 =