Libya'nın doğusundaki gayri meşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı bir grup ,  petrol  Hilali bölgesindeki Brega , Ras Lanuf , Hariga , Zuveytine ve Sidra  petrol  ihracat limanlarını kapattı.

haber7
0

Libya da petrolün çıkarılması , işlenmesi , dağıtımı ve ihracatından sorumlu Libya Ulusal  petrol  Kurumu , yayımladığı yazılı açıklamada ,  Hafter  e bağlı  petrol  Tesisleri Muhafızları isimli silahlı gruba yine  Hafter  kontrolündeki Sirte Operasyon Dairesi nden gelen talimatla beş ayrı  petrol  ihraç limanının kapatıldığını duyurdu. 

Bu  beş  limanda , mücbir sebep ilan ettiğini paylaşan Libya Ulusal  petrol  Kurumu , bu kesintinin , günlük 800 bin varil  petrol  üretim kaybı ve yaklaşık 55 milyon dolar zarar doğuracağını kaydetti. 

Berlin e doğru  Hafter  den  petrol  hamlesi

Taraflar ve uluslararası toplum , Libya krizini görüşmek üzere Berlin de toplanmaya hazırlanırken , Halife  Hafter  , ülke ekonomisinin can damarı  petrol  sektörüne yönelik adımlar atmaya başladı.

Hafter kontrolündeki Zuveytine bölgesinde , kalabalık bir grup , dün  petrol  gelirlerinin başkentteki meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti ne gittiği gerekçesiyle Zuveytine bölgesindeki  petrol   limanını  işgal etmiş ve faaliyetleri durdurmuştu.    

Hafter e bağlı güçlerin sözcüsü Ahmed el-Mismari , düzenlediği basın toplantısında , Zuveytine limanının kapatılmasının tamamıyla bir halk hareketi olduğunu , bu olayın kabile meclisleri ve sivil toplum örgütleri tarafından gerçekleştirildiğini savunmuştu.

Mismari ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 9 =