Ülkeye mevsimlik  işçi  olarak Ermenistan , Gürcistan , Moldova ve Ukrayna'dan çalışmaya gelenlerin piyasa ihtiyaçlarını karşılamadığını bildirildi.

haber7
0

Nüfusun gittikçe azaldığı Bulgaristan’da , Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı , ucuz iş gücü bulabilmek amacıyla Azerbaycan , Kazakistan , Türkmenistan , Tacikistan , Özbekistan ve Moğolistan ile iş birliği arıyor.

 

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Denitza Saçeva , yaptığı açıklamada , ülkeye mevsimlik işçi olarak Ermenistan , Gürcistan , Moldova ve Ukrayna dan çalışmaya gelenlerin piyasa ihtiyaçlarını karşılamadığını bildirdi. Saçeva , özellikle turizm sektöründeki personel açığını kapatmak üzere bu ülkelerden her yıl ortalama 8 bin kişinin çalışmak üzere Bulgaristan’a geldiğini belirtti.

Saçeva , ucuz iş gücü sağlamak amacıyla söz konusu ülkelere yakın bir zamanda Azerbaycan , Kazakistan , Türkmenistan , Tacikistan , Özbekistan ve Moğolistan’ı da katacaklarını , bu ülkelerle gerekli görüşmelerin yürütüldüğünü kaydetti. Bulgaristan’da 2011 yılında yapılan sayımda nüfus 7 ,36 milyon olarak belirlenmişti. Ülkenin 2007 yılında Avrupa Birliği (AB) üyeliğine geçmesi ve serbest dolaşım hakkını kazanmasının ardından , geçen yıl nüfus 7 milyonun altına inmişti.

 

 

Milli İstatistik Enstitüsü’nün (NSİ) verilerine göre , geçen yıl , ülkede 15 - 64 yaş çalışanların sayısı 3 ,2 milyon olmuştu. Ortalama maaşın 630 avro olduğu ülkede , çalışanların yüzde 12’si ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 1 =