Etiketler:

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi , ocak ayı meclis toplantısında , Tuzla Belediyesi'nin talebiyle ilçedeki bir sokağa matematikte kullanılan sabit sayı olan 'Pi'nin adının verilmesini , oy birliğiyle kabu

haber7
0

Dünyada 1988 den beri 3 üncü ayın 14 ünde kutlanan , ABD Temsilciler Meclisi nce 2009 da resmi şekilde ilan edilen  Ulusal Pi Günü  Türkiye de 2007 den beri kutlanıyor. Geçen yıl 14 Mart ta Pi Günü kutlamaları yapan Tuzla Belediyesi , bu yıl da ilçedeki isimsiz sokağa Pi adının verilmesini talep etti. İlçe belediye meclisinde çıkarılan kararın ardından Tuzla Belediye Başkanlığı , 23 Eylül de talebi , yasa gereği cadde , sokak ve meydanlara isim verme yetkisi olan İBB ye iletti.

İBB Harita Müdürlüğü de 31 Kasım da dosyasını hazırlayarak başkanlığa gönderdi. Dosya 11 Kasım da İBB Meclisi ne sevk edildi. Ocak ayı İBB meclis toplantılarının gündemine alınan teklif için , Harita Komisyonu ile Kültür ve Sanat Komisyonları ortak rapor hazırladı. Komisyonlardan gelen raporda özetle şöyle denildi: 

"Yapılan inceleme neticesinde , Tuzla İlçesi , Tepeören Mahallesi nde bulunan ve Ballıca Yolu  ile Siper  Sokağı   arasında yer alan isimsiz yolun 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarında yol olarak göründüğü , ayrıca talep edilen Pi  Sokağı   isminin ilçe sınırları içinde mükerrer olmadığı tespit edilmiştir. İsimsiz yolun ekli krokide gösterildiği şekilde Pi  Sokağı   olarak isimlendirilmesi talebi incelenmiş olup; komisyonlarımızca uygun görülmüştür."

Rapor , İBB Meclisi nde oy birliğiyle kabul edildi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 3 =