Libya  Ulusal  petrol  Kurumu , ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in kontrolündeki Zuveytine bölgesinde bulunan  petrol  kuyusunun "Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne gelir sağ

haber7
0

Ülkedeki petrolün çıkartılması , işlenmesi , dağıtılması ve ihracatını yöneten  Libya  Ulusal  petrol  Kurumu Genel Müdürü Mustafa Sanallah imzasıyla yayınlanan yazılı açıklamada ,  Libya  nın can damarının taraflar arasında tartışma konusu yapılmaması istendi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Petrol ve doğal gaz  Libya  ekonomisinin can damarıdır ve siyasi müzakere unsuru olarak kullanılmamalıdır. Petrolün üretimi ve ihracatının kesilmesi  Libya  ekonomisinde ciddi sonuçlar doğuracaktır."

Hafter in kontrolünde bulunan ülkenin doğusundaki Zuveytine bölgesinde bazı kabile liderleri , buradaki  petrol  kuyusuna yürüyerek "Trablus taki Ulusal Mutabakat Hükümeti ne gelir sağladığı" iddiasıyla üretimin durdurulması çağrısı yapmıştı.

Libya 2010 da günlük 1 ,6 milyon varil  petrol  üretirken , "Arap Baharı" adı verilen sürecin ardından yaşanan istikrarsızlık nedeniyle bu oran giderek düşmüştü.

Yedi Gündem Abone Ol

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 2 =