ABD'nin ham  petrol   üretiminde  geçen hafta günlük ortalama 13 milyon varile ulaşılarak  yeni  bir  rekor  kırıldı.

haber7
0

ABD Enerji Enformasyon İdaresi verilerine göre , ülkede ham  petrol  üretimi geçen hafta bir önceki haftaya göre günlük ortalama 97 bin varil arttı. Günlük ortalama ham  petrol  üretimi Alaska eyaletinde 3 bin varil düşerken , diğer eyaletlerde  100 bin varil artış gösterdi.

 

 

Böylece , 4-10 Ocak haftasında dünyanın en büyük ham  petrol  üreticisi  ABD  de yaklaşık 13 milyon varille günlük üretimde  yeni  bir  rekor  kırılmış oldu.

ABD nin günlük ortalama ham  petrol  üretimi en son 16-22 Kasım haftasında 12 ,9 milyon varile ulaşarak  rekor  kırmıştı.

 

 

Ham  petrol  stokları azaldı

Ülkedeki ticari ham  petrol  stokları geçen hafta 2 ,5 milyon varil (yüzde 0 ,6) azalarak 428 ,5 milyon varile geriledi. Piyasa beklentisi stokların 0 ,5 milyon varil düşeceği yönündeydi. Ham  petrol  stokları bir önceki hafta 1 ,2 milyon varil artmıştı.

Ticari ham  petrol  stoklarına dahil olmayan stratejik ham  petrol  stokları ise geçen hafta değişmedi ve 635 milyon varil seviyesinde sabit kaldı.

ABD nin benzin stokları da geçen hafta 6 ,7 milyon varil (yüzde 2 ,7) artışla 258 ,3 milyon varile yükseldi. Benzin stoklarına yönelik piyasa beklentisi 3 ,4 milyon varil yükseliş olması yönündeydi. Benzin stokları bir önceki hafta 9 ,1 milyon varil ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 1 =