Pakistan  Dışişleri Bakanı Kureyşi , Keşmir sorununa ilişkin "Eğer demokrasiye inanıyorsanız neden bu değerler Keşmir konusunda da uygulanmasın? Ne istediklerine onlar karar versin. Eğer Hindistan'ın bir parçası olmak istiyo

haber7
0

Washington merkezli düşünce kuruluşu Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi (CSIS) tarafından düzenlen panelde konuşan  Pakistan  Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi , Pakistan-ABD ilişkileri ve bölgesel konularda önemli açıklamalar yaptı.

Keşmir konusunun karmaşık bir mesele olduğunu kaydeden Kureyşi , sorunun çözümünde demokratik değerlerin uygulanması gerektiğini söyledi.

Kureyşi , Hindistan ın Keşmir konusunda uluslararası topluma "demokrasi" mesajı verdiğini hatırlatarak , "Eğer demokrasiye inanıyorsanız neden bu değerler Keşmir konusunda da uygulanmasın? Onlara (Keşmirlilere) kendi  geleceklerini   belirleme   hakkı  verin. Ne istediklerine onlar karar versin. Eğer Hindistan ın bir parçası olmak istiyorlarsa olsunlar. Eğer  Pakistan  la olmak istiyorlarsa olsunlar." ifadelerini kullandı.

Ülkesinin ABD ile ilişkilerinin görece olarak iyileştiğini , ancak ikili ilişkileri daha da geliştirmek istediklerini aktaran Kureyşi , özellikle ekonomi ve ticaret hacminin artırılmasına özel önem verdiklerini de vurguladı.

"AFGANİSTAN DA UZLAŞMA İLE ÇÖZÜM MÜMKÜN" 

Kureyşi , Taliban ın artık savaştan yorulduğunu ve meşru bir konum elde etmek istiyorsa seçimlere girmesi gerektiğini belirterek , siyasi çözümün tüm taraflar için en doğru yol olduğunu ifade etti.

Afganistan da birden fazla grubun siyasi iddiasının olduğunu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 6 =