Merkezi Tayland'da bulunan insan hakları örgütü Fortify Rights , Myanmar'ın ,  Arakanlı  Müslümanların temel vatandaşlık haklarını inkar etmeye devam ettiğini belirtti.

haber7
0

Örgütten yapılan açıklamada , elde edilen yeni deliller ışığında , Myanmarlı yetkililerin ,  Arakanlı  Müslümanları "Bengalli" olarak tanımlayan Ulusal Doğrulama Kartları nı (NVC) kabul etmeye zorladıklarının belirlendiği ifade edildi.

Açıklamada ,  Myanmar  ın ,  Arakanlı  Müslümanların temel vatandaşlık haklarını inkar etmeye devam ettiği ifade edilerek ,  Myanmar  hükümetinin  Arakanlı  Müslümanlara vatandaşlık haklarının tamamının sağlanması konusunda adım atması gerektiğine işaret edildi.

ARAKANLI MÜSLÜMANLARA SOYKIRIM

Arakan da 2012 de Budistler ile Müslümanlar arasında çatışmalar çıkmış , olaylarda çoğu Müslüman binlerce kişi katledilmiş , yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.

Arakan daki sınır karakollarına 25 Ağustos 2017 de düzenlenen eş zamanlı saldırıları gerekçe gösteren  Myanmar  ordusu ve Budist milliyetçiler , kitlesel şiddet eylemleri başlatmıştı.

Birleşmiş Milletlere (BM) göre , Ağustos 2017 den sonra Arakan daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş e sığınanların sayısı 900 bine ulaştı.

Uluslararası insan hakları kuruluşları , yayınladıkları uydu görüntüleri aracılığıyla yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtladı.

BM ve uluslararası insan hakları örgütleri ,  Arakanlı  Müslümanlara yönelik şiddeti "etnik ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 5 =