AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell ,  İran  Dışişleri Bakanı Zarif ile görüştü.

haber7
0

Avrupa Birliği (AB) Komisyonundan yapılan açıklamaya göre , ilk kez bir araya gelen AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve  İran  Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif , Yeni Delhi de  İran  nükleer anlaşmasına ilişkin son gelişmeleri değerlendirdi.

Borrell , muhatabına AB nin anlaşmayı korumaktan yana olduğunu belirterek , anlaşmanın Orta Doğu da yükselen tansiyondan dolayı her zamankinden daha önemli olduğunu söyledi.

Taraflar , yakın iletişim halinde kalma konusunda mutabık kaldı.

Nükleer anlaşma

İran ile ABD , Rusya , Çin , İngiltere , Fransa , Almanya (P5+1)  arasında  2015 te , Tahran ın nükleer faaliyetlerinin düzenlendiği ve denetim altına alındığı Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan  anlaşma  imzalanmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump ın göreve gelmesinin ardından Washington , nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilerek ,  İran  a yeniden yaptırım uygulamaya başlamıştı.

Anlaşmanın diğer taraflarından Washington u durdurmasını isteyen ancak bunda başarılı olamayan Tahran , Temmuz 2019 da nükleer anlaşmanın bazı maddelerini , 5 Ocak ta da anlaşmadan kaynaklanan tüm taahhütleri askıya aldığını açıklamıştı.

Tahran yönetimi , yaptırımların kalkması ve menfaatlerinin temin edilmesi halinde yeniden anlaşmaya dönmeye hazır olduğunu ifade ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 3 =