Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan  , ateşkesin sona erdiği Libya'da yaşanan gelişmelere değindi ve "Libya'daki meşru hükümetin ayakta kalması ve istikrarı sağlamak için bu ülkeye askerimizi gönderiyoruz

haber7
0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan  , Beştepe de bulunan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi nde 2019 yılına dair değerlendirmelerde bulundu. Yaklaşık 2 saat süren konuşmasında dış politikaya ilişkin olarak da açıklamalarda bulunan  Erdoğan  , Doğu Akdeniz de yaşanan gelişmeleri Türkiye yi kendi sahillerine hapsetmeye yönelik senaryo  olarak yorumladı.

"Önce KKTC , ardından Libya ile yaptığımız anlaşmalarla bu oyunu da bozduk.  Libya  ile deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin mutabakatı imzaladık" hatırlatmasında bulunan  Erdoğan  , şöyle devam etti:

"Türkiye-Libya deniz kıyıları arasında kalan bölgede her iki ülkenin onayı olmadan arama-sondaj çalışmalarının yapılması hukuken artık mümkün değildir. 2020 de bu alamnları ruhsatlandırıp en hızlı şekilde arama ve sondaj faaliyetlerine başlıyoruz. Oruç Reis sismik çalışmalar yürütecek.  Libya  daki meşru hükümetin ayakta kalması ve istikrarı sağlamak için bu ülkeye askerimizi gönderiyoruz. Türkiye nin güvenliğinin sınırlarının dışında başladığı düşüncesiyle tüm imkanlarımızı seferber etmeyi sürdüreceğiz."

Yedi Gündem Abone Ol

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 3 =