Fed  , ABD ekonomisinin büyümeye devam edeceğini öngörürken , Trump Fed'e yönelik eleştirilerini tekrarladı.

haber7
0

ABD de şirket sahipleri ABD nin dış ticaret politikasının yarattığı belirsizliklerden olumsuz etkilendiklerini beyan ederken , ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilileri faizlerin şu anki seviyesinin ekonomideki büyümeyi ve enflasyondaki artışı sağlayacağına inandıklarını belirttiler.

 

Hem şirketler hem de ekonomi üzerinde baskı yaratan Çin ile ticaret geriliminin bir kısmını giderecek olan anlaşmanın töreninde konuşan ABD Başkanı  Donald Trump ise  Fed  e yönelik eleştirilerini tekrar dile getirdi.

Trump , dünkü konuşmasında  Fed  den kaynaklandığını düşündüğü sorunları giderecek yeni bir merkez bankası başkanına hitap ediyor gibiydi.

 

Trump ,  Fed  başkanlığına Jerome Powell ı atamadan önce başkanlık görevini istediğini gizlemeyen eski  Fed  politika yapıcısı Kevin Warsh a hitaben , "İşimi yürütürken bana biraz yardımın olabilirdi... Bu görevi istiyorduysan neden biraz daha ısrar etmedin ki?" dedi. Trump , Powell ı  Fed  başkanlığına atadığı için pişman olduğunu daha önceleri belirtmişti.

Trump , ayrıca bir ay aradan sonra tekrar  Fed  den şikayet etti. Avrupa nın zayıf ekonomisini ayağa kaldırmak için ekside tuttuğu faiz oranlarına atıfta bulunan Trump , "Dünyanın bir numaralı ekonomisine sahibiz ancak paraya para ödemek zorunda kalıyoruz. Faizi  Fed  belirliyor ve faizler yüksek. Dolar çok yüksek (değerli)" ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 1 =