Akciğer   kanseri  tedavisinde en önemli etken erken teşhis ve tedavidir. Sinsice ilerleyen ve ancak ileri seviyelere geldiğinde belirtiler göstermeye başlayan bu hastalık daha çok sigara içenlerde görülmektedir. Peki h

haber7
0

Akciğerler , vücudun ihtiyaç duyduğu oksijeni alınan nefeslerle tüm organlara dağıtır ve vücutta üretilen karbondioksit gazını yine nefes yoluyla dışarı çıkmasını sağlayan hayati bir organdır.  Akciğer  , kalpten gelen kirli kanı bünyesinde toplanarak temiz kana dönüştürür ve tekrar kalbe gönderir. Sağlıklı insanların akciğerleri pembe renkte olup temiz ve sağlıklıdır. Sigara içen yada kirli havaya maruz kalan akciğerler renginde kararmalar görülür.

Akciğer  kanseri  çok sinsi ilerleyen bir hastalıktır bundan dolayı erken teşhis edilmesi zordur. Sigara içen ve  Akciğer   kanseri  riski taşıyan hastaların belli aralıklarla taramadan geçmeleri tavsiye edilir. Özellikle 45 yaşın üstündeki kişilerde daha çok görülmeye başlanır. Doktorlar bilhassa sigara içen kişileri 50 yaşından sonra senede bir kez  Akciğer  taramasından geçmesini önerir. Kanser ne kadar erken tespit edilirse tedavi edilmesi o kadar mümkün olur.  Akciğer  , yapısı gereği dokusunda bulunan hücrelerin ihtiyaç ve kontrol dışı çoğalması tümör oluşumuna  neden  olur. Soluk alıp verirken sigaranın zararlı maddeleri akciğere yapışarak doğal yapısını bozmaktadır. Sigara içen kimselerin  Akciğer  kanserine yakalanma olasılığı çok yüksektir. Sinsice ilerleyen hastalık ancak ileri seviyeye geldiğinde kendini belli etmeye başlar.

Erken teşhis edilmesi zor olan  Akciğer   kanseri  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 6 =