ABD  güçlerinin , Irak'ta İran'la yaşanan gerginliğin ardından askıya alınan terör örgütü DEAŞ'a  karşı   ortak   operasyonlara   yeniden  başladığı belirtildi.

haber7
0

İsminin açıklanmasını istemeyen ABD li bir yetkili ,  Irak  ve  ABD  güçlerinin DEAŞ a karşı bazı  ortak  operasyonlar düzenlemeye başladıklarını , ancak bunların sayısının önceki dönemlere kıyasla fazla olmadığını ifade etti. 

Iraklı güçlere  yeniden  askeri eğitim verilmesi için de detaylar üzerinde görüşüldüğünü belirten  ABD  li yetkili , eğitim programına kısa sürede başlanabileceğini söyledi.

ABD ve İran ın  Irak  taki gerilimi

ABD , 3 Ocak ta Bağdat Havalimanı nda İran Devrim Muhafızları na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis in konvoyuna hava saldırısı düzenleyerek iki komutanı öldürmüştü.

İran Devrim Muhafızları Ordusu , Süleymani nin öldürüldüğü saldırıya karşılık 8 Ocak ta  ABD  nin  Irak  taki Ayn el-Esed Hava Üssü nü onlarca balistik füzeyle vurduğunu duyurmuştu.

ABD Savunma Bakanlığı , İran’ın  ABD  askerlerinin konuşlandırıldığı  Irak  taki el-Esed ve Erbil üslerine 12’den fazla balistik füze ile saldırı düzenlediğini ancak can kaybı olmadığını bildirmişti.

Irak ta görevli  ABD  öncülüğündeki  DEAŞ  karşıtı koalisyon ise artan gerilim üzerine ülkedeki eğitim faaliyetleri ve operasyonlarını askıya aldığını açıklamıştı.

Irak Meclisinin  ABD  askeri varlık kararı

Irak Meclisi , 5 Ocak ta ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 7 =