Rusya Devlet Başkanı Vladimir  Putin  , 2024 yılında başkanlığa yeniden adaylığı konusunda çıkan engele karşılık Rusya anayasası değişikliği için  referandum   talep  etti.

haber7
0

Rusya Federasyonu Ulusal Meclisi’nde konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir  Putin  , ülkede nüfus artış hızının 90’lı yıllardan sonra ilk kez düşüş eğilimi gösterdiğini savunarak , “Doğum oranında düşüşler 90’lı yıllardaki gibi yine düşme eğiliminde. Bu Rusya’nın bugün yaşadığı demografik bir sorun haline geliyor. Günümüzde Rusya’nın nüfusu 147 milyon dolayında. Artık çok zor bir döneme girdik. Artık daha fazla okul dönemi çocuğumuz var ama aileler 90’lı yıllardaki demografik döneme dönüyor” dedi.

Rusya’daki nüfus artış hızına karşı çözüm önerilerini sıralayan  Putin  , “3 ile 7 yaşındaki çocuklar için 11 bin ruble dolayında maaş ödemesi yapılması planlanıyor. Tutarlı bir şekilde aile destekleme sistemi kurulmalı. Annenin ikinci çocuk doğumuna 150 bin ruble ödeme yapılması gerekiyor. Bunun için 616 bin 617 ruble bütçe ayrılması hedefleniyor. 3 çocuklu ailelerin konut sorunu çözümüne 1 milyon ruble düzeyinde destek sağlanmalı. Okul çağındaki 1 ile 4 sınıf aralığındaki tüm öğrencilere eğitimleri sırasında sıcak yemek desteği sağlanmalı. Bunun için eğitim sisteminde de bazı değişikliğe gidilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.ANAYASA İÇİN  referandum  TALEBİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir  Putin  , mevcut ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 8 =