Dünyada en çok tüketilen besinlerin başından gelen  muz  kalp-damar sağlığından böbrek taşı oluşumuna kadar birçok sağlık problemine  faydaları  vardır. Potasyum zengini olan  Muzun  kabuğu da doğal bir cilt bakım &u

haber7
0

En faydalı meyveler arasında olan  Muzun  ana vatanı Güney Çin , Hindistan , Brezilya , Endonezya ve Güney Afrika’dır. Dünyada en çok  muz  üreten ülke Hindistandır. Ülkemizde de  Her  yıl ortalama 20.000 ton  muz  yetişmektedir. Başta Anamur muzu olmak üzere Akdeniz ve Ege kıyılarında yaygınlıkla yetişir. Dünya çapında en çok tüketilen meyve muzdur ve Buğday , pirinç ve mısırdan sonra en çok tüketilen tarım ürünüdür. 

 

 

Potasyum değeri birçok meyveye göre daha yüksek olan  muz  , düzenli ve ölçülü miktarda tüketildiğinde kan basıncını düşürerek yüksek tansiyonun normale dönmesine yardımcı olur.  muz  içerdiği zengin vitamin ve minerallerle sadece sağlık konusunda değil saç ve cilt bakımı konusunda da oldukça faydalıdır. 

MUZUN FAYDALARI NELERDİR?

 

 

Yüksek potasyum , kalsiyum ve B6 vitaminleri içeren  muz  en sağlıklı meyvelerden biridir.  Muzun  sadece kendisi değil kabuğunda şifa deposudur ve özellikle cilt bakımı ve yaralara çeşitli kürler ile uygulandığında tedavi edici etkisi vardır. Genel olarak  Muzun   faydaları  sıralayacak olursak şöyledir:

- İlk olarak potasyum değeri en yüksek meyvedir. Potasyum en doğal tansiyon düşürücü olduğundan düzenli ve ölçülü miktarda  muz  tüketen kimselerde ilaç kullanmaya gerek ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 6 =