Son  Dakika  Haberi: ABD Senatosu'na Kasım  Süleymani  suikastından 1 hafta sonra sunulan önergede , İranlı generalin Irak ve Afganistan'daki ABD vatandaşlarına yönelik saldırıların yanı sıra ,  Türkiye  , Almanya , Bosna ve

haber7
0

Son  Dakika  Haberi: 2 Ocak sabahı ABD ye ait insansız hava aracı tarafından içerisinde bulunduğu araç Bağdat Havaalanı yakınlarında vurularak öldürülen İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü komutanı Kasım Süleymani nin ölümüyle ilgili olarak ABD Senatosu na bir önerge sunuldu.

Süleymani nin ölümünden bir hafta sonra 466 dosya numarasıyla Cumhuriyetçi Senatör Ted Cruz tarafından sunulan önerge , "Operasyonu gerçekleştiren ABD ordusunun ve istihbarat topluluğunun mensuplarının onuruna" ifadeleriyle başlıyor.

Süleymani nin ABD li yetkililer tarafından "terörist" olarak tanımlandığının belirtildiği açıklamada , İranlı generalin Irak ve Afganistan daki terör saldırılarından sorumlu olduğuna dikkat çekildi. Önergede ayrıca Kasım Süleymani nin 2011 de Suudi Arabistan ın ABD Büyükelçisi ne yönelik saldırısının ve Aralık 2019 da ABD nin Bağdat Büyükelçiliği ne yönelik saldırının planlayıcısı olduğu öne sürüldü.

TÜRKİYE DE DE SALDIRI PLANLADI İDDİASI

Önergede dikkat çeken bir diğer nokta da , Süleymani nin Orta Doğu nun ötesinde de saldırılar planlandığı iddiası oldu. İddiaya göre Süleymani , Türkiye , Almanya , Bosna , Bulgaristan , Kenya ve Bahreyn gibi ülkelerde saldırılar planlandı.

Önergede Süleymani nin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 4 =