Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa  Varank  , kamu yatırımları ve alımlarının "yerlileşme ve millileşme"de büyük önem taşıdığını belirterek , "Belediyelerimize diyoruz ki mevzuatta açıkça yazılan ye

haber7
0

"Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi" programı , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ,  Bakan   Varank  , Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin in katılımıyla ATO Congresium da düzenlendi. 

 

Bakan  Varank  , burada yaptığı konuşmada , şehirleşmenin öncelikli alanlarından biri olduğunu , insanı merkeze alan , yaşam kalitesi yüksek ve değer üreten şehirler oluşturmaya gayret ettiklerini söyledi. 

Türkiye de belediyelerin 1950 li yıllarda başlayan ve yeni sorunlarla sosyolojik değişimleri beraberinde getiren "kırdan kente göç dalgası"na karşı yetersiz kaldığını hatırlatan  Varank  , söz konusu dönemin en çarpıcı örneklerinden birinin İstanbul olduğuna dikkati çekti.

 

Varank , 1994 te İstanbul un nüfusunun 8 milyona , gecekondu sayısının da 640 binlere dayandığını anımsatarak , Cumhurbaşkanı Erdoğan ın , büyükşehir belediye başkanı seçildiğinde bu konulara ciddiyetle yaklaştığını dile getirdi.  Bakan   Varank  , şöyle devam etti: 

"Belki birileri sizin 5 yıllık görev sürenizi tamamlamanıza müsaade etmedi ama vatandaşlarımızı , suyu , havası , sokakları tertemiz bir İstanbul’la buluşturmanızı engelleyemediler. Ben o dönemlerde henüz 17-18 yaşlarında bir gençtim. Yedikule deki evimizde ne çileler çektiğimizi hiç unutmuyorum. En çok da İstanbul ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 8 =