Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih  Dönmez  "Araç kendi içerisinde bir nevi hibrit. Normal elektrikli araçlara  hidrojen   yakıtlı  pilleri koyduğumuzda menzil uzayacak" dedi.

haber7
0

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez , Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) ile TÜBİTAK MAM tarafından geliştirilen hidrojen yakıtla çalışan otomobile ilişkin , "Araç kendi içerisinde bir nevi hibrit. Normal elektrikli araçlara  hidrojen   yakıtlı  pilleri koyduğumuzda menzil uzayacak. Şu anda deneme için yapılan araç , elektrikle 300 kilometre menzile sahip. Bu menzili hidrojenli yakıtla 150 kilometre uzatma imkanı var." dedi.

Bakan Dönmez , Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı kampüsünde borlu  hidrojen  üretim sistemiyle çalışan elektrikli otomobilde incelemelerde bulundu. İncelemenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan  Bakan  Dönmez , araçta hidrojenin yakıt olarak kullanıldığını , yakıt piline giden hidrojenin elektriğe dönüştürülerek elektrikli motorun aktive edildiğini anlattı. Dönmez , TÜBİTAK MAM ve BOREN in birlikte geliştirdiği araçtan şu anda 2 adet üretildiğini ve yeni bir araç için de çalışmaların devam ettiğini kaydederek , "Bu elektrikli araca benzer bir teknoloji ancak burada aracı şarj etmiyorsunuz.  hidrojen  üzerinden bu kaynağı elde etmiş oluyorsunuz." diye konuştu. Bu tür teknolojilerde hidrojenin ekonomik ve güvenli şekilde elde edilmesinin önemli olduğuna işaret eden Dönmez , "Türkiye de 8 ila 10 yıldır üniversitelerimizde ve Bor Enstitümüzde yapılan çalışmalar var. Bugün bilim adamlarımız ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 4 =