Libya’daki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in , müzakere masasından kalkmasına rağmen  UMH  ateşkesi uygulamaya devam ediyor.

haber7
0

Libya’daki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’in , Rusya  daki  müzakere masasından Libya’ya yönelik ateşkes taslak metnini imzalamadan kalkması üzerine , uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) güçleri olası bir  saldırı  karşısında teyakkuz haline geçti. 

Libya’da , Türkiye ve Rusya’nın yaptığı ortak çağrıyla 12 Ocak ta uygulamaya giren "kırılgan" ateşkes geçerliliğini koruyor. 

 

Hafter’in Moskova’daki müzakere masasını terk etmesi ,  Libya  içindeki siyasi müttefikinden gelen "ateşkesin geçerliliğini yitirdiği ve savaşa devam edileceği" yönündeki açıklamanın ardından ülkenin yasal temsilcisi UMH’ye bağlı güçler başkent ve çevresinde  teyakkuzda  bekliyor. 

"HAFTER GÜÇLERİ SIZMA YAPMAYA ÇALIŞIYOR"

AA ekibi , başkentin güneydoğusundaki Remle bölgesinde bulunan  UMH  savunma hattını görüntüledi.

Başkentte ateşkes öncesine kadar en şiddetli çatışmaların yaşandığı eski havalimanı yakınındaki Remle Cephesi , bir dönem sivillerin yaşadığı Trablus’un banliyölerinden biri.

Trablus çevresindeki diğer çatışma noktalarında olduğu gibi sivillerin kaçması üzerine bölge adeta hayalet kasabayı andırıyor. İsabet eden havan , top mermileri ve füzeler nedeniyle , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 6 =