Washington merkezli İklim Yatırım Fonları (CIF) Başkanı Mafalda Duarte , iklim değişikliğiyle mücadele için  Türkiye  gibi enerji dönüşümünü başlatmış ülkelerin daha fazla desteklenmesi gerektiğini

haber7
0

Duarte , AA muhabirine yaptığı açıklamada , iklim değişikliğinin dünyanın en önemli gündem maddesi haline geldiğini ve iklim değişikliğini önlemek için daha iddialı hedeflere ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Bu konuda umutsuz olunmaması gerektiğinin altını çizen Duarte , özellikle enerji dönüşümünü başlatmış ülkelere daha fazla yenilenebilir enerji kapasitesi kurmaları ve karbon salımlarını düşürmeleri için destek verilmesinin önemine vurgu yaptı.

Duarte , bu kapsamda Türkiye nin , enerji dönüşümü açısından çok iyi bir örnek olduğunu ifade ederek , şöyle devam etti:

"Şimdiye kadar 450 milyon doları CIF ve 4 ,3  milyar  doları farklı kaynaklardan olmak üzere Türkiye de yenilenebilir enerji ve verimlilik projelerine önemli miktarda yatırım yapılmasını sağladık. Bu kapasiteyle 30 milyon ton karbon salımı engellendi ve 16 gigavatsaat enerji tasarrufu sağlandı. Bu enerji dönüşümünün devam etmesi gerekiyor ve Türkiye deki yatırımlarımıza devam edeceğiz. Diğer yandan , başlangıç bütçesi 250 milyon dolar olan bir depolama programı başlatıyoruz. Bu programımız kısa sürede genişleyecek. Büyüklüğü 1  milyar  dolara ulaşacak Küresel Enerji Depolama Programı mızda Türkiye nin de yer almasını istiyoruz. Türkiye de bu programla ilgilenebilecek taraflara ulaşıyoruz ve onları programa katılmaları için  davet  ediyoruz. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 3 =