Bugüne kadar 440 milyon yolcuya ulaşım sağlayan Marmaray'ın geliri , ortalama hesaplamalarına göre 1  milyar  827 milyon lira oldu.

haber7
0

Türkiye’nin en önemli ve büyük projelerden olan  Marmaray  , Avrupa ve Asya Kıtaları arasında kesintisiz demir yolu ulaşımı sağlamaya devam ediyor. Asrın projesi niteliğindeki Marmaray; konfor , zaman ve tasarrufun yanına finansal faydaları da ekliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , dün AK Parti grup toplantısında yaptığı açıklamalarda Marmaray’ın kullanım rakamlarını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarına göre bir günde 500 bin kişi , bugüne kadar ise 440 milyon yolcu  Marmaray  vasıtasıyla ulaşımını sağladı.

Günde 2 milyon 75 lira kazandırıyor

Halkalı durağından Marmaray’a binen bir yolcu Gebze’ye kadar aktarmasız bir şekilde 43 istasyon seyahat ediyor. Marmaray’da ücret tarifesi ise gidilen durak sayısına bağlı olarak farklılık gösterirken en düşük ücret olarak 2 ,60 lira , en yüksek olarak da 5 ,70 lira ile ulaşım sağlanıyor. Buradan hareketle ortalama 4 ,15 lira ücretle yapılan hesaplamalara göre ,  Marmaray  bir günde 2 milyon 75 bin lira gelir sağlarken , bugüne kadar ise 1  milyar  827 milyon liralık toplam ciro rakamına ulaştı. Günlük gelir rakamlarına göre  Marmaray  ın , bir yılda ortalama 760 milyon liralık ciroya ulaşması öngörülüyor.

Bir uçtan diğer uca yolculuk

76.6 ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 6 =