Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in ateşkes anlaşmasını imzalamaması , istediği şartların metinde mevcut olmaması , uluslararası düzeyde askeri ve siyasi konumunun zayıflayacağ

haber7
0

Yerel kaynaklar , Hafter in görüşmelerden bu şekilde ayrılmasının sebebi olarak , başta Trablus un güneydoğusundaki Terhune kentinde bulunan 9. Tugay olmak üzere , sahadaki kuvvetlerini , kontrol edememesini gösterdi.

 

 

 Terhune deki 9. Tugayın (El-Kaniyat) ya da Kaddafi rejimi yandaşlarının ateşkese muhalif tavrının , Hafter in anlaşmayı imzalamadan Moskova dan ayrılmasındaki temel nedenlerden biri olduğu belirtiliyor.

Hafter e bağlı güçlerden El-Kaniyat birlikleri adlı grup , sosyal medya üzerinden yaptıkları açıklamada , Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile yapılacak herhangi bir anlaşmaya karşı çıktı.

 

 

Söz konusu grup , Hafter milislerinin ülkenin doğusundaki mevzilerine çekilmesinin , askeri ve siyasi konumunu zayıflatacağı endişesini taşıyor. Terhune nin , UMH yanlısı kentlerle çevrili olması da bu korkuyu besliyor. 

AA muhabirine konuşan yetkililer , Hafter in ateşkesi imzalamasının "saflarında çatlağa neden olacağı" , bazı grupların alınan kararlara karşı çıkmasının "Hafter i uluslararası toplum nezdinde zayıf ve kendi güçlerini kontrol edemez" duruma düşüreceği değerlendirmesinin etkili olduğunu söyledi. 

HAFTER İN ŞARTLARI

Hafter e yakın medya organları ise , gayrimeşru silahlı güçlerin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 4 =