İlk defa başvuran yada pasaportunu yenilemek isteyen vatandaşlar  2020  yılında yapması gereken işlemleri istenilen  belgeleri  merak ediyor. Peki yeni yılda  Pasaport   nasıl  yenilenir? Maliye Bakanlığı tarafından  Pasaport  harç ve defter ka

haber7
0

Pasaport , uluslararası alanlarda resmi olarak seyahat edebilmek için alınan belgedir. Her vatandaş statüsüne göre  Pasaport  başvurusunda bulunabilir. Başvurular için gerekli belgelerin titizlikle toplanıp nüfus müdürlüklerinde alınan randevuyla gerçekleşebilir. Hangi statüde  Pasaport  alınacaksa ona göre belge ve harç bedeli ödenerek https://randevu.nvi.gov.tr/ adresinden randevu alınarak işlemlere başlanabilir. Randevunun ardından kişi kendi bizzat başvuru işlemlerini gerçekleştirir. Herhangi bir vekil vs ile kişinin yerine başvuru gerçekleşemez.

 

 

Başvuru için her yaş grubundan kişilerin biyometrik fotoğraf çekilmesi gerekir. Biyometrik fotoğraf uluslararası standartların belirlediği  50mmx60mm boyutlarında olmalıdır. 

Kaç Çeşit  Pasaport  Vardır?

 

 

6 çeşit  Pasaport  vardır. Vatandaş 3 tip pasaportu kendi iradesiyle başvurarak alabilir. Diğer 3  Pasaport  dışişleri bakanlığınca diplomatik ilişkilerden dolayı vermektedir.

Vatandaşın alabileceği pasaportlar:

1) Umuma Mahsus  Pasaport  (Bordo)

2) Hususi Damgalı  Pasaport  (Yeşil)

3) Hizmet Damgalı  Pasaport  (Gri)

Diplomatik ilişkiler bağlı olarak bakanlığın verdiği pasaportlar:

1) Diplomatik  Pasaport  (Siyah)  

2) Geçici  Pasaport  (Pembe) 

3) ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 9 =