ABD Başkanı Trump'ın yeni ismi "NATOME" olacak şekilde NATO'ya  Orta  Doğu'da daha fazla rol üstlenme çağrısı , ittifakın siyasi olarak karmaşık bir bölgede ilave ne yapabileceğini tartışmaya açt

haber7
0

ABD Başkanı Donald Trump’ın çağrısının ardından , 29 üyeli NATO nun siyasi açıdan karmaşık bir bölge olan Orta  Doğu  da nasıl bir rol oynayabileceği gündeme geldi.

 

Trump , Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani nin ABD tarafından öldürülmesinin ardından İran ın Irak taki ABD üslerini hedef almasıyla gözünü  NATO  ya çevirdi.

Zaman zaman  NATO  nun geçerliliğini sorgulayan ve Avrupalı müttefiklerin külfet paylaşımına daha fazla katkı yapması için çağrıda bulunan Trump , ittifakın  Orta   Doğu  da daha fazla rol oynaması için talepte bulundu.

 

TRUMP TAN "NATOME" ÇIKIŞI

Orta  Doğu  da daha fazla rol üstlenmesini talep ettiği  NATO  nun isminin "NATOME" (NATO Middle East-Orta Doğu) olarak değiştirilebileceği önerisinde bulunan Trump , böylelikle üyeler arasında külfet paylaşımının da daha eşit bir şekilde gerçekleşebileceğini savundu.

Trump , bu hamlenin aynı zamanda ABD nin  Orta   Doğu  dan çekilmesine de yardımcı olacağını belirterek bazı bölge ülkelerinin de ittifaka katılabileceği sinyalini verdi.

Hangi  Orta   Doğu  ülkelerinin ittifaka katılabileceği konusunda açıklamada bulunmayan Trump , aynı zamanda  NATO  ya bölgede ilave nasıl bir rol öngördüğüne ilişkin detay da paylaşmadı.

Brüksel in önde gelen düşünce kuruluşlarından ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 9 =