Instagram  ve Facebook’un , Washington’ın İran’a uyguladığı yaptırımlara uyarak , ABD saldırısında öldürülen İranlı General Kasım Süleymani’ye destek içeren sesli mesajları kaldırdığı ö

haber7
0

Geçen yıl Nisan ayında ABD Başkanı Trump ın İran Devrim Muhafızları Ordusu nu "yabancı terör örgütü" olarak sınıflandırıldığını açıklamasının ardından  Instagram  bu sefer de İran Devrim Muhafızları Komutanı olan Süleymani nin kişisel hesabını kapatmıştı.

 

Facebook sözcüsü , CNN Business a yaptığı açıklamada , "ABD hükümetinin İran Devrim Muhafızları Ordusu ve liderliğini tanımlaması da dahil olmak üzere ABD yaptırım yasaları altında çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

İRAN HÜKÜMETİ YASAL İŞLEM ÇAĞRISI YAPTI

İran devlet medyasında yer alan haberlere göre de İran hükümeti  Instagram  a karşı ülke çapında yasal işlem çağrısında bulundu. Hatta hükümet , uygulamanın kullanıcılarının şirketin kaldırdığı mesajların örneklerini sunmaları için bir de web portalı oluşturdu.

 

Öte yandan İran hükümet sözcüsü Ali Rabiei de konuyla ilgili Twitter üzerinden yaptığı açıklamada ,  Instagram  ı kınayarak , platformun eylemlerini "Demokratik olmayan ve utanmaz bir eylem" şeklinde nitelendirdi.

Instagram , İran da engellenmeyen birkaç Batılı sosyal medya platformundan biri.  Facebook  ve Twitter ise engelleniyor.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 6 =