ABD Savunma Bakanı Mark Esper , ABD Başkanı Donald Trump'ın bu yılki savunma bütçesinin bir kısmının  Meksika  sınırında örülmeye devam edilen duvara aktarılması konusunu değerlendirdiğini belirterek , "Savunma B

haber7
0

Mark Esper , Washington da resmi ziyaret için bulunan Japonya Savunma Bakanı Tarō Konō ile düzenlediği ortak basın toplantısında gündemdeki konulara değindi. 

 

 

Trump yönetiminin 2020 savunma bütçesinin de bir kısmını  Meksika  sınırındaki duvarın inşaatına aktaracağına ilişkin bir soruya yanıt veren Esper ,  "Savunma Bakanlığının birinci önceliği anavatanı korumaktır. Dolayısıyla güneydoğu sınırımız da bir güvenlik  konusudur  ve işlerin nasıl gelişeceğine bakacağız , ancak İç Güvenlik Bakanlığına ve görevini yerine getirmesine yardım etme konusuna bağlıyız." ifadelerini kullandı. 

Pentagon , 127 inşaat projesi için 2019 savunma bütçesinde ayrılan 3 ,6 milyar doları  Meksika  sınırına örülen duvar inşaatına aktarmış ve bu konu geçen yıl Washington da Kongre ile yönetim arasında krize neden olmuştu.

 

 

Kuzey Kore nin yeni bir balistik füze testinde bulunup bulunmayacağına yönelik bir soruya ise Esper , "Durumu yakından izliyoruz. Kuzey Kore ye , ülkenin nükleerden arındırılmasını sağlayacak diplomatik çözümün en iyi yol olduğu mesajını vermeye devam ediyoruz." yanıtını verdi. 

JAPONYA İRAN İLE TANSİYONU DÜŞÜRMEK İÇİN ÇABA İÇİNDE

Esper ile Orta Doğu daki durumu ve İran ile söz konusu olan gerilimi ele aldığını ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 5 =