ABD'li  uçak  şirketi Boeing'in , son 30 yıl içinde ilk kez ticari  uçak  satışlarında kayıp yaşadığı bildirildi.

haber7
0

Şirketten yapılan açıklamada , Etiyopya ve Endonezya da düşen "737 Max 8" tipi uçakların uçuşunun durdurulmasından sonra  2019  yılı içinde  Boeing  e verilen 87 ticari uçak siparişinin iptal edildiği kaydedildi.

 

 

İptallerde 737 Max tipi uçakların güvenliği ile ilgili yaşanan tartışmaların etkisi olduğu değerlendirilirken , şirket yetkilileri en son aralık ayında 3 adet 737 Max uçak siparişinin iptal edilerek , 787 Dreamliners modelle değiştirildiğini aktardı.

Boeing sözcüsü , şirkette  2019  yılı öncesi en son ne zaman sipariş iptali ile karşılaştıklarını hatırlamadığını belirterek , "Şu kesin ki son 30 yılda böyle bir şey olmadı." ifadelerini kullandı.

 

 

- "Bu işi düzelteceğiz"

Öte yandan ,  Boeing  in Avrupa rakibi Airbus a ise  2019  yılı içinde 768 yeni uçak  siparişi  verildiğine işaret edildi.

737 Max in uçuşlarının durdurulması nedeniyle  Boeing  in 2007 den bu yana en düşük seviye olan yıllık 380 ticari uçak teslimatında bulunduğu aktarıldı.

Boeing Üst Yöneticisi (CEO) Dave Calhoun , çalışanlarına gönderdiği elektronik postada , 737 Max i tekrar uçuşlara sokmanın en öncelikli işleri olduğunu vurgulayarak , "Bunu halledeceğiz , bu işi düzelteceğiz." şeklinde ifadeler kullandığı kaydedildi.

-  Boeing  737 Max 8 krizi

Boeing , geçen yıl ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 8 =