Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 hava savunma sistemleriyle ilgili Pentagon'dan dikkat çeken bir itiraf geldi. ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi Ellen Lord , Ankara'nın Washington'un baskısına  boyun  eğmediğin

haber7
0

Türkiye ile ABD arasında krize neden olan Rusya dan alınan S-400 hava savunma sistemleriyle ilgili ABD den yeni bir açıklama  geldi  Pentagon yetkilisi Ellen Lord , Ankara nın ABD nin baskısına  boyun  eğmediğini ve aldığı Rus S-400 hava savunma sistemlerinden vazgeçmeyi reddettiğini belirtti.

"İKİ SİSTEMİN UYUMSUZ OLDUĞUNU SÖYLEDİK" Pentagon un Satın Alma ve İdame İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Ellen Lord , bugünkü basın toplantısında , "Henüz aynı konumdayız , F-35 ve S-400 lerin uyumsuz olduğunu net bir şekilde söyledik. Maalesef Türkiye , S-400 le ilgili herhangi adımlar atma kararını almadı , bu yüzden biz Türkiye deki çalışmalarımıza (Türkiye deki F-35 parça üretimini ABD ye taşıma çalışmaları) devam ediyoruz" ifadelerini kullandı."F-35 PARÇALARINI ABD YE TAŞIMAYI PLANLIYORUZ" Lord , bu bağlamda , Türkiye deki F-35 parça üretiminin büyük bir kısmını gelecek Mart ayına kadar ABD ye taşımayı planladıklarını doğruladı. Pentagon yetkilisi ayrıca Türkiye nin daha önce satın aldığı 4 adet F-35 in geleceğini Ankara ile görüşmediklerini de sözlerine ekledi.  

Yedi Gündem Abone Ol

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 1 =